İmmünite

İmmünite, vücudun enfeksiyon, hastalık ve diğer zararlı maddelere karşı doğal olarak sahip olduğu savunma mekanizmasıdır. İmmünite, vücudun bağışıklık sistemi tarafından sağlanır ve antijen olarak bilinen yabancı maddelere karşı tepki vererek enfeksiyonlara karşı savaşır.

Bağışıklık sistemi, antijenlere karşı doğal olarak oluşan bir savunma mekanizmasıdır. İmmünite, iki türde olabilir: doğal (innate) immünite ve adaptif (edinsel) immünite.

Doğal immünite, doğuştan gelen ve yabancı maddelere karşı genel bir koruma sağlayan bir savunma mekanizmasıdır. Cilt, mukoza zarları, tükürük, mide asidi ve laktoferin gibi fiziksel ve kimyasal bariyerler gibi doğal immünite bileşenleri vardır.

Adaptif immünite ise, spesifik antijenlere karşı edinilen bir savunma mekanizmasıdır. Bu tür immünite, antijenle karşılaştıktan sonra spesifik hücrelerin ve moleküllerin üretimine neden olan bir yanıt oluşturur. Bu yanıt, spesifik bir antijene karşı bir kez oluşturulduktan sonra, vücudun gelecekteki maruziyeti sırasında daha hızlı ve daha etkili bir şekilde yanıt vermesine izin verir.

Bağışıklık sistemi, antikorlar, lökositler ve lenfositler gibi hücreler ve moleküller tarafından desteklenir. Antikorlar, antijenlere bağlanarak onları tanımlar ve imha eder. Lökositler, antijenleri tanıyan ve yabancı maddeleri yok eden hücrelerdir. Lenfositler ise, antijenleri tanıyan ve bağışıklık yanıtının oluşturulmasına katkıda bulunan hücrelerdir.

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklardan korurken aynı zamanda kanser hücrelerini de yok eder. İmmün sistemi, ayrıca vücudun kendi hücrelerine karşı da tepki vermez, bu da otoimmün hastalıkların oluşmasını engeller.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler