İmmünize

“İmmünize” kelimesi, bir organizmanın vücudunun bağışıklık sistemi tarafından bir enfeksiyona veya bir patojene karşı korunmaya hazır hale getirilmesi anlamına gelir.

Bağışıklık sistemi, vücudumuzu enfeksiyonlara karşı koruyan bir savunma mekanizmasıdır. Bu savunma mekanizması, patojenleri (virüsler, bakteriler, mantarlar vb.) tanıyabilen ve bunlarla savaşabilen özel hücrelerden ve moleküllerden oluşur. İmmünizasyon, bu hücrelerin ve moleküllerin vücuda dahil edilmesi veya uyarılması yoluyla, bağışıklık sisteminin belirli bir patojene karşı tepki vermesini sağlar.

İmmünizasyon, genellikle aşılar veya immünoglobulinler gibi belirli patojenler veya hastalıklara karşı geliştirilen özel antikorlar ile yapılır. Bir kişiye bir aşı verildiğinde, aşıda bulunan zayıflatılmış veya öldürülmüş bir patojen veya patojenin bir parçası, bağışıklık sistemini uyarmak için kullanılır. Bu, bağışıklık sisteminin bu patojeni tanımasını ve gelecekte karşılaşıldığında daha hızlı ve etkili bir şekilde tepki vermesini sağlar.

İmmünizasyon, enfeksiyonlardan korunmanın yanı sıra, bazı kanser türlerinin tedavisinde de kullanılabilir. Bazı kanserlerde, bağışıklık sistemi kanser hücrelerini tanıyamaz veya yok edemez. Bu nedenle, immünizasyon gibi yöntemler kullanılarak bağışıklık sistemi bu hücreleri tanıyabilir hale getirilebilir ve kanser hücreleri yok edilebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler