Ligament

Ligament, kemikleri bir arada tutan ve hareketlerini kontrol eden sert bağ dokusu bantlarıdır. Tıbbi anlamda, ligamentler genellikle bir yaralanma veya incinme sonucu zarar gördüğünde veya zayıfladığında önem kazanır.

Ligament yaralanmaları genellikle spor yaralanmaları, araba kazaları veya düşmeler gibi travmatik olaylar sonucu meydana gelir. Ligamentlerin yaralanması, ağrı, şişme, kızarıklık ve hareket kısıtlılığına neden olabilir. Bu yaralanmalar, kemiklerin çıkmasına veya çıkıntı yapmasına neden olabilir ve tedavi edilmezlerse kronik ağrı ve eklem hastalıklarına neden olabilirler.

Ligament yaralanmalarının tedavisi genellikle istirahat, buz uygulama, sıkı bir sargı veya atel kullanımı, fizik tedavi ve ilaç tedavisi içerir. Bazı durumlarda, ciddi yaralanmalar cerrahi müdahale gerektirebilir.

Ligamentler, vücudun çeşitli bölgelerinde bulunur. Örneğin, ayak bileğindeki ligamentler, burkulma veya incinmelere neden olabilir. Dizdeki ligamentler, diz yaralanmalarına ve çeşitli spor yaralanmalarına neden olabilir. Omuzdaki ligamentler, rotator manşet yaralanmalarına neden olabilir ve dirsekteki ligamentler, tenis dirseği ve golfçü dirseği gibi ağrılı durumlara neden olabilir.

Sonuç olarak, ligamentler kemikleri bir arada tutan ve hareketlerini kontrol eden sert bağ dokusu bantlarıdır. Yaralanmaları sık görülen ligamentler, ağrı, şişme, kızarıklık ve hareket kısıtlılığına neden olabilir ve tedavisi istirahat, buz uygulama, sıkı bir sargı veya atel kullanımı, fizik tedavi ve ilaç tedavisi içerebilir. Ciddi yaralanmalar cerrahi müdahale gerektirebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikLezyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]