Mani

Mani, genellikle bipolar bozukluk olarak adlandırılan psikiyatrik bir hastalığın bir semptomudur. Mani, yüksek enerji seviyeleri, yükseltilmiş ruh hali, aşırı özgüven, hızlı konuşma, azalmış ihtiyaç uyku, hızlı düşünme ve davranma, düşünce dağınıklığı, dikkat eksikliği, aşırı aktivite, huzursuzluk ve impulzivite ile karakterizedir. Bu belirtiler kişinin normal işlevselliğini etkileyebilir ve bazı durumlarda tehlikeli davranışlara yol açabilir.

Mani, bipolar bozukluğun bir aşamasıdır ve bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Bu faktörler arasında genetik yatkınlık, beyin kimyasındaki dengesizlikler, stres, uyku düzeni bozuklukları ve bazı ilaçların yan etkileri yer alabilir. Maninin tedavisi, antipsikotik ilaçlar, antidepresanlar ve/veya stabilizatörler gibi ilaçlarla ve psikoterapi ile yapılır. Bu tedavilerin amacı, semptomları kontrol altına almak, kişinin normal işlevselliğine geri dönmesine yardımcı olmak ve tekrarlamasını önlemektir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler