Narsizm

Narsizm, bir kişinin kendisini aşırı sevme, kendisini diğer insanlardan üstün görme, sürekli ilgi ve beğeni arayışı, empati kurmakta zorlanma, başkalarının duygularına saygısızlık gösterme, eleştirilere tahammülsüzlük, kontrol merakı gibi özellikleri içeren bir kişilik bozukluğudur.

Narsisizm, kişinin normal bir özsaygı ve kendine güven hissi yerine, kendisini tamamen düşünebilme ve başkalarının isteklerinden önceliği olması gerektiğine inanmasıyla karakterizedir. Bu düşünceler nedeniyle, bir narsist kişi, kendisine saygı gösterilmesi ve övgüye layık olduğu düşünülen özelliklerinin vurgulanması için sürekli olarak diğer insanların dikkatini çekmek ister.

Narsisizm, birçok faktörün etkisi altında ortaya çıkabilir. Bu faktörler arasında, çocuklukta yaşanan olumsuz deneyimler, aşırı övgü veya eleştiriden yoksunluk, yetersizlik hissi, aile ilişkilerindeki sorunlar, genetik yatkınlık ve sosyal ve kültürel faktörler yer alabilir.

Narsisizmin tedavisi, terapi, ilaç tedavisi veya her ikisini de içerebilir. Terapi, narsisistik kişilik bozukluğu olan bir kişinin kendisi ve çevresi hakkında daha gerçekçi bir algı geliştirmesine ve olumsuz davranışlarını değiştirmesine yardımcı olabilir. İlaç tedavisi, narsisizmle ilişkili depresyon veya anksiyete gibi semptomların tedavisine yardımcı olabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler