Ödipus kompleksi

Ödipus kompleksi, psikanaliz teorisinde, özellikle Sigmund Freud’un çalışmalarında tanımlanan, bir erkek çocuğun annesiyle kurduğu yoğun, bilinçsiz ve tutkulu cinsel arzu olarak tanımlanır. Bu terim, Yunan mitolojisinde Ödipus’un annesiyle olan ilişkisine atıfta bulunur.

Freud’a göre, ödipus kompleksi erkek çocuklarda 3-6 yaşları arasında başlar ve 5 yaş civarında doruk noktasına ulaşır. Bu dönemde erkek çocuklar, annelerine karşı romantik bir ilgi duyarlar ve babalarını rakip olarak görürler. Aynı zamanda, babalarından korkarlar ve onların yokluğunda annelerine daha fazla bağlanırlar. Bu dönemde, çocuklar, cinsel organlarının farkındalığı ve keşfiyle birlikte, cinsel açıdan annelerine yönelirler.

Ödipus kompleksi, Freud tarafından evrensel bir psikolojik olgu olarak tanımlanmıştır, ancak sonradan bu teori eleştirilmiştir. Psikanaliz teorisyenleri, Ödipus kompleksinin sadece erkek çocuklarla sınırlı kalmayacağını, kız çocuklarda da benzer cinsel arzuların oluşabileceğini ileri sürmüşlerdir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler