Ödem

Ödem, vücut dokuları arasında sıvı birikmesi sonucu oluşan şişlik ve sertlik hissi olan bir tıbbi durumdur. Normal koşullarda, vücut dokuları arasında dolaşan sıvı, kan damarları tarafından emilir ve lenf sistemine taşınır. Ancak, bazı durumlarda sıvı dolaşımı yavaşlar veya durur, bu da dokuların şişmesine ve ödem oluşmasına neden olabilir.

Ödem birçok nedene bağlı olabilir. Bunlar arasında kalp, böbrek veya karaciğer hastalıkları, hormon dengesizlikleri, travmalar, enfeksiyonlar, alerjiler veya bazı ilaçların yan etkileri yer alır. Ödem belirtileri, şişlik, sertlik, ağrı, hassasiyet ve cildin gerilmesi gibi semptomlar olabilir.

Tedavi, ödemin nedenine bağlı olarak değişebilir. Ödem, genellikle altta yatan durumun tedavisi ile birlikte, yüksek ayak pozisyonu, soğuk uygulama, masaj veya diüretik ilaçlar gibi yöntemlerle hafifletilebilir. Ödemli bölgeye basınç uygulamak veya sıkıştırmak ödemi daha da kötüleştirebileceği için, bu tür uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler