Östaki borusu

Östaki borusu, orta kulağın ortasında bulunan ve burun boşluğu ile orta kulak arasında bir bağlantı görevi gören bir tüptür. Bu boru, adını İtalyan anatomist Antonio Maria Valsalva’nın öğrencisi olan Eustachio Bartolomeo östaki’den almıştır.

Östaki borusu, vücudun dengeli bir şekilde hava basıncını korumasına ve kulak içi basıncını düzenlemesine yardımcı olur. Burun boşluğundan geçerek orta kulaktaki basıncı eşitleyerek işitme fonksiyonunu optimize eder. Ayrıca, burun yolu ile solunum yaparken, östaki borusu sayesinde orta kulak havalandırılır ve akıntılar orta kulaktan dışarı atılır.

Östaki borusu fonksiyonlarını yerine getiremediğinde, orta kulakta basınç farkı oluşabilir ve bu da işitme kaybına ve çeşitli kulak problemlerine neden olabilir. Bazı durumlarda, burun tıkanıklığı veya boğaz enfeksiyonları nedeniyle östaki borusu tıkanabilir ve kulak ağrısı, işitme kaybı ve denge bozukluğu gibi semptomlar ortaya çıkabilir.

Östaki borusu sorunları tedavi edilmezse, orta kulak enfeksiyonları, kulak zarı yırtıkları ve kronik işitme kaybı gibi daha ciddi problemlere neden olabilir. Bu nedenle, östaki borusu sorunları olan kişilerin, bir kulak burun boğaz uzmanına başvurarak tedavi almaları önerilir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikÖdipus kompleksi
Sonraki İçerikÖstrojen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]