Odontoid süreç

Odontoid süreç, omurganın ikinci boyun omuru olan axis’in (C2) bir parçasıdır. C2, omurganın en önemli bölümlerinden biridir ve kafa hareketlerini sağlamak için boyun kaslarına bağlanır.

Odontoid süreç, diğer adıyla dens, omurilik kanalının ortasında bulunan bir çıkıntıdır. Bu çıkıntı, C1 omurunun atlasının (C1) çıkıntısıyla birleşerek kafa hareketlerini sağlar. Odontoid süreç, diğer omurga bölümleriyle karşılaştırıldığında daha küçüktür, ancak omurganın işlevselliği açısından son derece önemlidir.

Odontoitlerin kırılması veya yaralanması ciddi sonuçlara neden olabilir. Omurganın bu bölgesi, omuriliğin yakınında yer alır ve yaralanmalar omuriliği etkileyebilir. Bu nedenle, odontoit yaralanmaları ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilir ve tedavisi için hızlı bir müdahale gereklidir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikOedipus kompleksi
Sonraki İçerikOftalmik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]