Omentum

Omentum, karın boşluğunda yer alan bir periton parçasıdır. Karın boşluğunda, midenin alt yüzeyinden, bağırsakların ön yüzeyine kadar uzanır. Omentum, karın organlarını birbirinden ayırır ve onları destekler.

Omentum iki bölümden oluşur: büyük omentum ve küçük omentum. Büyük omentum, karın boşluğunun ön tarafında yer alır ve karın organlarını örter. Yüksek miktarda yağ içerdiği için karın organlarını yastık gibi destekler. Küçük omentum ise midenin üst kısmını karaciğerin alt yüzeyine bağlar.

Omentum, enfeksiyon veya inflamasyon durumunda iltihaplı bölgeyi saran ve koruyan bir savunma mekanizmasıdır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, kanser hücreleri tarafından istila edilebilir ve kanserin yayılmasına neden olabilir. Omentum kanseri, genellikle diğer organlara yayılmadan önce, karın boşluğunda belirtiler ortaya çıkaran ciddi bir kanser türüdür.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler