Oligodendroglioma

Oligodendroglioma, beyindeki glial hücrelerden (destekleyici hücreler) biri olan oligodendrositlerden kaynaklanan bir tür tümördür. Oligodendrogliomalar, beyin ve omurilikteki tümörlerin yaklaşık %2’sini oluşturur.

Bu tümörler, genellikle yavaş büyüyen ve malign olma eğilimi düşük olan bir yapıya sahiptir. Ancak bazı durumlarda daha agresif bir şekilde büyüyebilir ve nörolojik semptomlara neden olabilir.

Oligodendrogliomaların belirtileri, tümörün yerine ve boyutuna göre değişebilir. En yaygın semptomlar arasında baş ağrısı, nöbetler, uyuşma ve felçler, dengesizlik, görsel bozukluklar ve davranış değişiklikleri yer alır.

Tanı için, nörolojik muayene, manyetik rezonans görüntüleme (MRI), beyin taraması ve beyin biyopsisi gibi testler yapılabilir. Tedavi seçenekleri arasında cerrahi müdahale, radyasyon terapisi ve kemoterapi bulunur.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler