Oligospermi

Oligospermi, erkeklerdeki sperm sayısının normalden daha az olması durumudur. Normal sperm sayısı, 1 ml’de en az 15 milyon ve toplamda 40-300 milyon arasındadır. Oligospermi, 1 ml’de 15 milyondan az sperm ile tanımlanır.

Oligospermi, erkek infertilitesinin yaygın bir nedenidir. Oligospermik erkeklerin hamile bırakma şansı daha düşüktür, ancak bu durum kesin bir infertilite anlamına gelmez. Oligospermi, genellikle düşük sperm üretimi, hormonal dengesizlikler, enfeksiyonlar, testis hasarı, genetik faktörler, ilaçlar veya çevresel toksinlerden kaynaklanır.

Oligospermi belirtileri yoktur ve çoğu erkek bu durumun farkında değildir. Tanı, sperm sayısını belirlemek için bir semen analizi yapılmasıyla konur. Tedavi, altta yatan nedenlere bağlı olarak değişir. Örneğin, hormonal dengesizlikler tedavi edilebilir veya enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Ayrıca, sağlıklı yaşam tarzı, düzenli egzersiz ve beslenme de sperm kalitesini artırabilir. IVF (tüp bebek) veya ICSI (tek spermle döllenme) gibi yardımcı üreme teknolojileri, oligospermik erkeklerin çocuk sahibi olmalarına yardımcı olabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikOligodendroglioma
Sonraki İçerikOmentum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]