Oftalmopleji

Oftalmopleji, göz kaslarının hareket etme yeteneğini kaybettiği bir durumdur. Bu durum, gözün hareket etme kabiliyetini ve görme fonksiyonunu etkileyebilir. Oftalmopleji, bir veya daha fazla göz kasının hasar görmesi veya sinir sistemi ile ilgili bir sorun nedeniyle oluşabilir.

Oftalmopleji’nin nedenleri arasında şunlar yer alabilir: beyin sapı veya sinir sistemi hastalıkları, tümörler, travma, enfeksiyonlar, zehirlenmeler veya bazı ilaçlar.

Oftalmopleji, bir veya daha fazla göz kasının etkilenmesine göre sınıflandırılır. Göz kaslarından birinin etkilendiği durumlarda, oftalmopleji monopleji olarak adlandırılır. İki göz kasının etkilendiği durumlarda, oftalmopleji diplopi olarak adlandırılır.

Oftalmoplejinin belirtileri, etkilenen göz kasına bağlıdır. Belirtiler arasında çift görme, göz kapağının düşmesi, gözün yukarı, aşağı, sağa veya sola hareket etmekte zorlanması ve gözlerde ağrı veya rahatsızlık hissi yer alabilir.

Oftalmopleji tedavisi, temel nedenin teşhisine ve tedavisine dayanır. Tedavi, göz kaslarına yardımcı olmak için özel gözlükler veya kontakt lensler, botulinum toksini enjeksiyonları, göz kaslarının cerrahi olarak onarılması veya sinir sistemi hastalıklarının tedavisi gibi yöntemleri içerebilir.

Oftalmopleji, erken teşhis ve tedavi edilirse, genellikle tedavi edilebilir bir durumdur. Ancak, tedavi edilmezse veya altta yatan neden tedavi edilmezse, kalıcı görme kaybına neden olabilir. Bu nedenle, herhangi bir belirti durumunda, bir oftalmolog veya nörolog ile görüşmek önemlidir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikOftalmik
Sonraki İçerikOftalmoloji

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]