Opiat

Opium’un doğal türevi olan opiatlar, ağrı kesici olarak kullanılan bir grup ilaçtır. Opiatlar, beyindeki ağrı merkezlerine bağlanarak ağrıyı azaltırlar ve aynı zamanda uyuşukluk, rahatlama ve mutluluk hissi gibi etkiler yaparlar.

Opiatlar, ağrı kesici olarak sıklıkla kullanılır. Ağrı kesici özelliklerinin yanı sıra, öksürük kesici ve ishal gibi bazı durumların tedavisinde de kullanılırlar. Ancak opiatlar, alışkanlık yapabilen ve kötüye kullanıma neden olabilen bir grup ilaçtır.

Opiatların kötüye kullanımı, beyindeki dopamin salınımını arttırarak yüksek bir his verir. Bunun sonucunda, insanlar opiatları yasadışı yollarla edinmeye ve kullanmaya devam ederler. Bu, zamanla bağımlılığa yol açabilir ve sağlık sorunlarına neden olabilir.

Opiatların yan etkileri arasında uyuklama, solunum problemleri, cilt kaşıntısı ve kabızlık yer alır. Ayrıca, aşırı dozda alındığında ölümcül olabilecek solunum problemleri de oluşabilir.

Sonuç olarak, opiatlar doğal opium türevleri olan bir grup ilaçtır ve ağrı kesici olarak sıklıkla kullanılırlar. Ancak, kötüye kullanıma neden olabilen ve bağımlılık yaratabilen bir grup ilaçtır. Opiatların kullanımı, doktor gözetiminde ve reçete ile yapılmalıdır.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikOperasyon
Sonraki İçerikOpistotonus

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]