Osteomiyelit

Osteomiyelit, kemiklerin enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon kemikleri, kemik iliğini ve yakın dokuları etkileyebilir. Genellikle bakteriyel bir enfeksiyondur ve yaygın olarak stafilokok adı verilen bakteri türleri tarafından oluşturulur.

Osteomiyelit, açık bir kırık veya kesik yoluyla doğrudan kemiklere girebilecek bir yaralanmadan kaynaklanabilir. Bunun yanı sıra, enfeksiyon kan yoluyla kemiklere ulaşabilir veya bir enfekte bölgedeki yumuşak dokulara yayılabilir. Kemik enfeksiyonunun belirtileri arasında ağrı, şişlik, kızarıklık, sıcaklık artışı ve bazen irin oluşumu yer alır.

Osteomiyelit tedavisi, antibiyotik tedavisi ve cerrahi müdahaleleri içerir. Antibiyotikler, enfeksiyonun kaynağına bağlı olarak intravenöz veya oral olarak verilebilir. Cerrahi müdahale, enfekte kemik veya dokuların çıkarılmasını içerebilir. İyileşme süreci genellikle uzun ve zorlu olabilir ve tedaviye cevap verme oranı enfeksiyonun şiddetine ve erken teşhis ve tedaviye bağlı olarak değişebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler