Pankreas

Pankreas, vücutta sindirim sistemi ve endokrin sistemi ile ilişkili bir organdır. Sindirim sisteminde, ince bağırsağa pankreatik sıvı salgılayarak besinlerin sindirimine yardımcı olur. Endokrin sistemde ise, hormon salgılayarak kan şekerini düzenler.

Pankreas, vücudun sağ üst kısmında yer alır. Baş, gövde ve kuyruk bölümlerinden oluşur. Pankreatik sıvı, pankreas kanalı aracılığıyla on iki parmak bağırsağına taşınır. Pankreatik sıvı, sindirim enzimleri (amilaz, lipaz ve tripsin gibi) ve bikarbonat içerir. Bikarbonat, asidik mide içeriğinin nötralize edilmesine yardımcı olur.

Pankreas ayrıca insülin, glukagon ve somatostatin gibi hormonları da üretir. Bu hormonlar, kan şekerinin düzenlenmesinde önemli rol oynar. İnsülin, kan şekerini düşürürken, glukagon ise kan şekerini yükseltir. Somatostatin ise, insülin ve glukagon salgısını düzenler.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikPankardit
Sonraki İçerikPankreatit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]