Papillit

“Papillit” terimi, sinir sistemi hastalıklarından biri olan bir tür sinir iltihabını ifade eder. Papillit, görme siniri adı verilen sinirin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Görme siniri, gözün arkasındaki beyne giden sinirsel bağlantıyı sağlar ve görme işlevlerinin düzgün çalışmasını sağlar.

Papillitin belirtileri arasında görme kaybı, görme alanındaki değişiklikler, renk algısında bozukluk ve göz ağrısı yer alabilir. Bu semptomlar, genellikle bir gözde ortaya çıkar, ancak iki gözde de görülebilir.

Papillitin nedenleri arasında viral enfeksiyonlar, bakteriyel enfeksiyonlar, multipl skleroz, lupus gibi otoimmün hastalıklar ve bazı ilaçlar yer alabilir. Tanı, göz muayenesi ve görme testleriyle konulur. Ayrıca, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) veya bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları da kullanılabilir.

Papillit tedavisi, genellikle altta yatan nedenin tedavisini içerir. Örneğin, bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan papillit, antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Papillit tedavisi ayrıca kortikosteroid ilaçları ve diğer immünosupresif ilaçları içerebilir. İlerlemiş papillit vakalarında, görme kaybının kalıcı hale gelmesi söz konusu olabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler