Parotitis

Parotitis, tükürük bezlerinin iltihaplanmasıdır. Genellikle viral enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkar. En sık nedeni kızamıkçık virüsüdür. Ayrıca adenovirüs, enterovirüs, influenza virüsü, parainfluenza virüsü gibi diğer virüsler de parotitise neden olabilirler.

Belirtileri arasında ağrı, şişme, kızarıklık, tükürük salgısının artması ve çiğneme sırasında ağrı bulunur. Ayrıca kulak önünde şişme ve ağrı da görülebilir. Bazı vakalarda, bu durum komplikasyonlarla birlikte seyredebilir, örneğin, beyin iltihabı, testis iltihabı veya işitme kaybı gibi. Bu nedenle, teşhis ve tedavi için doktora başvurmak önemlidir.

Parotitisi önlemenin en etkili yolu, kızamıkçık aşısının uygulanmasıdır. Ayrıca, enfekte kişilerle yakın temasından kaçınmak, elleri sık sık yıkamak ve ağız ve burunla temas etmeden önce elleri temizlemek de önleyici tedbirler arasındadır.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler