Patella

Patella, diz kapağının önünde yer alan bir kemiktir. Diz ekleminin bir parçasıdır ve quadriceps femoris kasının tendonu tarafından çekilerek hareket eder. Patella, diz eklemini koruma ve diz kapağının kas tarafından hareketini kolaylaştırma görevini üstlenir.

Patella, üç kenarı ve iki yüzeyi olan bir üçgen şeklindedir. Ön yüzü düzdür ve uyluğun büyük adalesinin tendonu tarafından kaplanmıştır. Arka yüzü çıkıntılıdır ve patellanın femur ile temas halindedir. Alt kenarı kalındır ve patella tendonunun başladığı yerdir.

Patellanın çeşitli hastalıkları ve sorunları olabilir. Patella çıkığı, patella çatlaması, patella tendonu iltihabı, patella bursiti ve diğer problemler diz ağrısı ve hareket kısıtlılığına neden olabilir. Bu tür sorunların çözümü, spesifik tedavilerin yanı sıra genellikle egzersiz, fizik tedavi veya cerrahi müdahale gibi çeşitli yöntemlerle ele alınır.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler