Parasentez

Parasentez, vücut boşluklarında anormal bir şekilde biriken sıvıların çıkarılması işlemidir. Bu işlem, sıvı örneği almak veya sıvının neden olduğu semptomları hafifletmek için yapılabilmektedir. En yaygın olarak yapılan parasentez işlemi, karında biriken sıvıların çıkarılmasıdır. Ancak, akciğerlerde, kalpte veya diğer vücut boşluklarında da anormal birikintiler oluştuğunda parasentez uygulanabilmektedir.

Parasentez işlemi, genellikle lokal anestezi altında yapılmaktadır. İşlem sırasında, cilt altında bir iğne veya kateter yerleştirilerek, sıvının biriktirildiği alana erişim sağlanmaktadır. Daha sonra, sıvı drenaj edilerek çıkarılmaktadır. Sıvı, laboratuvar testleri için incelenebilir veya hemen atılabilir.

Parasentez işlemi genellikle güvenli bir işlem olarak kabul edilmektedir, ancak nadir durumlarda komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bunlar arasında kanama, enfeksiyon, yaralanma ve sinir hasarı yer almaktadır. Bu nedenle, parasentez işlemi yapılacak hastalar dikkatli bir şekilde değerlendirilmeli ve işlem uzman bir sağlık çalışanı tarafından gerçekleştirilmelidir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler