Pediatri

Pediatri, çocuk sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenen tıbbi bir uzmanlık dalıdır. Bu alanda çalışan pediatristler, çocukların doğum öncesi, doğum sonrası, bebeklik, çocukluk ve ergenlik dönemlerindeki sağlık sorunlarının tanısını, tedavisini ve önlenmesini yaparlar.

Pediatrik hekimler, genellikle bebeklerin doğumundan itibaren başlayan rutin muayeneleri yaparak, büyüme ve gelişimlerini takip ederler. Ayrıca çocukların aşı takvimlerini oluşturarak, gerekli aşıların yapılmasını sağlarlar. Pediatrik hekimler, çocukların fiziksel, davranışsal ve duygusal sağlığı ile ilgilenirler.

Pediatrik hastalıklar arasında sık görülenler arasında solunum yolu enfeksiyonları, sindirim sistemi problemleri, cilt hastalıkları, çocuk felci, kızamık, su çiçeği, boğmaca ve menenjit gibi enfeksiyon hastalıkları, alerjik reaksiyonlar, astım, diyabet ve obezite gibi kronik hastalıklar yer alır.

Pediatrik hekimler, çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerinin izlenmesini de sağlarlar. Bu nedenle, çocukların okul öncesi dönemlerindeki öğrenme güçlükleri, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi durumlarda, çocukların eğitimcileri ve aileleriyle işbirliği içinde çalışırlar.

Pediatri, çocukların sağlıklı bir şekilde büyümelerini ve gelişmelerini sağlayarak, sağlıklı bir geleceğe hazırlanmalarına yardımcı olan çok önemli bir tıbbi uzmanlık dalıdır.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler