Ülseratif kolit

Ülseratif kolit, kalın bağırsakta (kolon ve rektum) iltihaplanmaya neden olan bir kronik bağırsak hastalığıdır. Bu iltihap, bağırsak duvarının tabakalarına yayılarak, ülserasyona (yaralara) neden olur. Ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi diğer kronik bağırsak hastalıklarından farklıdır, çünkü sadece kalın bağırsakta görülür.

Ülseratif kolitin nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak otoimmün bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Bağışıklık sistemi, normal olarak zararlı bakteriler ve virüslere karşı savaşırken, ülseratif kolitli kişilerde bağırsaklarda normal olan bakterileri de saldırır. Bu nedenle, iltihap ve ülserler oluşur.

Ülseratif kolit semptomları, hastalığın şiddetine ve bağırsakların hangi bölgesinde olduğuna bağlı olarak değişebilir. Başlangıç semptomları hafif olabilirken, zamanla şiddetlenebilirler. En yaygın semptomlar arasında karın ağrısı, ishal (bazen kanlı), yorgunluk, kilo kaybı, iştah kaybı ve rektal kanama yer alır. Bazı kişilerde, deri döküntüleri, eklem ağrısı ve göz inflamasyonu gibi ekstra bağırsak semptomları da görülebilir.

Ülseratif kolit tedavisi, hastalığın şiddeti ve semptomlarına bağlı olarak değişir. Hafif semptomları olan kişiler genellikle diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, anti-enflamatuar ilaçlar ve bağırsak düzenleyicileri ile tedavi edilebilir. Daha şiddetli vakalarda kortikosteroidler ve immünsupresif ilaçlar gibi daha güçlü ilaçlar kullanılabilir. Ciddi vakalarda, cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi genellikle, kalın bağırsağın tamamının veya bir kısmının çıkarılması (kolon rezeksiyonu) ile yapılır.

Ülseratif kolit, tedavi edilmezse, daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle, kolon kanseri riski artar. Ayrıca, kronik inflamasyon, bağırsak perforasyonu ve toksik megakolon (şişmiş kalın bağırsak nedeniyle karın ağrısı, ateş, yüksek nabız ve kan basıncı, şok ve organ yetmezliği ile karakterize ciddi bir durum) gibi komplikasyonlar da oluşabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler