Akondroplazi

Akondroplazi, kemiklerin gelişimindeki bozukluk nedeniyle ortaya çıkan bir tür cücelik hastalığıdır. Bu durum, kemiklerin uzamasını sağlayan kıkırdak bölgesinin normal gelişimini etkiler.

Akondroplazi, genellikle kalıtsal bir durumdur ve çoğunlukla babadan kaynaklanır. Bu durum, bir ebeveynin akondroplazili olması durumunda, çocuklarının %50 olasılıkla hastalığı miras alacağı anlamına gelir.

Akondroplazili kişilerin belirgin özellikleri, kısa boy, kısa kol ve bacaklar, kubbe şeklinde baş ve yüzün orta bölümündeki belirgin özelliklerdir. Kemiklerdeki bu anormallikler, bazen solunum ve kulak enfeksiyonları gibi diğer sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Akondroplazi, halihazırda tedavisi olmayan bir durumdur. Ancak, doktorlar bazı semptomları hafifletmek için farklı tedavi seçenekleri sunabilirler. Fizik tedavi, cerrahi müdahale ve özel destekleyici ayakkabılar gibi tedaviler, hastalığın belirtilerini hafifletmek için kullanılabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler