ASA

ASA, tıp dilinde kullanılan bir kısaltmadır ve “asetilsalisilik asit” anlamına gelir. Asetilsalisilik asit, ağrı kesici, ateş düşürücü ve anti-enflamatuar özellikleri olan bir ilaçtır. Aspirin adıyla da bilinir ve yaygın olarak baş ağrısı, adet ağrısı, diş ağrısı, kas ağrısı ve artrit gibi ağrılı durumların tedavisinde kullanılır.

Asetilsalisilik asit, prostaglandinlerin üretimini bloke ederek ağrı, ateş ve inflamasyonu azaltarak etki gösterir. Ayrıca, kan pıhtılaşmasını önleyerek kalp krizi ve felç gibi durumların riskini azaltabilir. Ancak, yüksek dozlarda kullanıldığında, mide ülserleri, mide kanaması ve kanama eğilimi gibi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde kullanılmalıdır.

ASA ayrıca, kalp krizi ve inme gibi durumların önlenmesinde düşük dozlarda da kullanılabilir. Ancak, bu kullanım şekli de doktorunuz tarafından yönlendirilmelidir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler