Anevrizma

Anevrizma, bir kan damarının duvarının zayıflayarak genişlemesi ve çıkıntı yapması durumudur. Bu çıkıntı zamanla büyüyebilir ve damarın duvarı yırtılabilir, kanama oluşabilir. Anevrizmalar genellikle herhangi bir belirti vermezler ve tesadüfen yapılan bir görüntüleme tetkiki sırasında keşfedilirler. Ancak büyük boyutlara ulaşmış anevrizmalar belirtilere neden olabilirler.

Anevrizmalar genellikle aortta, beyin atardamarlarında, karotis arterlerinde ve popliteal arterlerde görülürler. Aortik anevrizmalar, kalpten çıkan ana atardamar olan aortanın duvarında meydana gelen anevrizmalardır. Abdominal aortada daha sık görülürler ve genellikle 65 yaş üzerindeki erkeklerde daha sık rastlanırlar.

Anevrizmaların tedavisi, anevrizmanın büyüklüğüne, yerine ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişir. Küçük boyutlarda olan anevrizmalar genellikle takip edilirken, büyük boyutlarda ve hızla büyüyen anevrizmalar cerrahi müdahale veya endovasküler anevrizma onarımı (EVAR) gibi invaziv yöntemlerle tedavi edilirler. Anevrizmaların erken teşhisi ve tedavisi hayat kurtarıcı olabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler