Anosmi

Anosmi, kokuları algılamada kayıp veya azalma ile karakterize bir durumdur. Bu, burun boşluğunda bulunan koku alma sinirlerinin veya beyindeki kokuları işleyen bölümlerin hasar görmesi veya etkilenmesi nedeniyle oluşabilir.

Anosmi, geçici veya kalıcı olabilir ve birçok nedenden kaynaklanabilir. En yaygın nedenler arasında enfeksiyonlar, sinüs problemleri, alerjiler, sigara içmek, baş travmaları ve bazı ilaçlar yer alır. Anosmi ayrıca COVID-19 gibi bazı enfeksiyonlarla da ilişkilendirilmiştir.

Anosmi, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir ve özellikle gıda ve çevresel tehlikeler gibi kokuların belirlenmesi önemli olduğunda tehlikeli olabilir. Anosmi, teşhis edildiğinde altta yatan nedenin tedavi edilmesiyle veya bazı durumlarda koku eğitimi veya kokuları hatırlama terapisiyle yönetilebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler