Antistreptolizin O

Antistreptolizin O (ASO), Streptococcus pyogenes adı verilen bakterinin ürettiği bir enzim olan streptolizin O’ya karşı vücudun ürettiği bir antikor proteinidir. ASO, strep boğazı, romatizmal ateş ve diğer streptokok enfeksiyonları gibi hastalıkların teşhisinde kullanılabilir.

Streptococcus pyogenes, genellikle boğaz ağrısı, farenjit, tonsillit, impetigo ve selülit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bir bakteridir. ASO testi, bir kişinin son 2-3 hafta içinde streptokok enfeksiyonuna maruz kalmış olup olmadığını tespit etmek için kullanılır. Bu test, kan örneği alınarak yapılır ve sonuçlar genellikle birkaç gün içinde elde edilir.

ASO seviyeleri, hastalığın şiddeti ve süresiyle değişebilir. ASO seviyeleri enfeksiyonun başlamasından yaklaşık bir hafta sonra artmaya başlar, en yüksek seviyelere yaklaşık üç hafta sonra ulaşır ve daha sonra yavaş yavaş azalmaya başlar. Bu nedenle, ASO testi enfeksiyonun varlığını doğrulamak için yararlı olabilir, ancak enfeksiyonun ne zaman başladığını belirlemek için uygun değildir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler