Asidoz

Asidoz, kan pH seviyesinin normalin altında düşmesi durumudur. Normal kan pH’sı 7.35-7.45 arasındadır. Kan pH’sı 7.35’in altına düştüğünde asidoz meydana gelir. Asidoz, solunum, metabolik veya karmaşık bir nedenle oluşabilir.

Solunum asidozu, akciğerlerin yeterince karbondioksit çıkaramaması nedeniyle oluşur. Bu durum, astım, KOAH veya solunum yolu enfeksiyonları gibi durumlarda meydana gelebilir. Metabolik asidoz ise, asitlerin kan dolaşımına salınması veya vücutta çok fazla baz kaybı nedeniyle oluşur. Diyabetik ketoasidoz, böbrek yetmezliği, aşırı alkol tüketimi ve bazı ilaçların kullanımı metabolik asidoza neden olabilir.

Belirtileri arasında halsizlik, nefes darlığı, kusma, mide bulantısı, baş dönmesi, kas ağrıları ve bilinç kaybı yer alır. Asidoz durumunda, tedavi altta yatan nedenin belirlenmesini ve gerekirse ilaçlarla kan pH seviyesinin düzeltilmesini içerir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler