Atropin

Atropin, bitkilerden elde edilen bir alkaloittir ve sinir sistemini etkileyen bir ilaçtır. Kalp atış hızını azaltmak, göz bebeklerini büyütmek ve terlemeyi azaltmak gibi etkileri vardır. Atropin ayrıca bazı tıbbi amaçlar için kullanılır.

Atropin, özellikle göz muayenesi sırasında kullanılan bir miydriyatiktir. Göz doktorları, atropin damlası kullanarak öğrenci genişletmeyi ve göz merceğinin doğru bir şekilde muayene edilmesini sağlarlar. Atropin ayrıca kalp blokları, bradikardi (yavaş kalp atışı) ve bazı zehirlenme durumlarının tedavisinde kullanılabilir.

Ancak, atropin aynı zamanda bazı yan etkilere de neden olabilir. Bu yan etkiler arasında ağız kuruluğu, bulanık görme, hafif baş dönmesi, idrar retansiyonu, kabızlık, çarpıntı ve hatta halüsinasyonlar bulunabilir. Bu nedenle, atropin kullanımı dikkatli bir şekilde denetlenmeli ve yalnızca uygun durumlarda kullanılmalıdır.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler