Bademcik

Bademcikler, boğazda bulunan lenf dokusu kütleleridir. Adını şeklinden dolayı almıştır, çünkü bademe benzer bir görünüme sahiptirler. Bademciklerin görevi, solunum ve sindirim yollarında yer alan mikropları yakalamak ve bağışıklık sistemi tarafından yok edilmesini sağlamaktır. Bu nedenle, bademciklerin büyümesi, enfeksiyon ve iltihaplanma gibi durumlarda sık sık görülür.

İnsanlarda genellikle bir çift bademcik bulunur ve bu bademcikler, genellikle çocukluk döneminde en büyük boyutlarına ulaşırlar. Bademcikler, ağız ve boğaz arasındaki yarıktan girerek burun ve solunum yollarına giren mikropları yakalarlar. Bu mikroplar daha sonra lenfosit adı verilen hücreler tarafından yok edilir. Bademciklerin ayrıca mukoza zarlarını nemlendirdiği ve sesin yansımasına yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Bademciklerin büyümesi veya iltihaplanması, bademcik iltihabı veya tonsillit olarak bilinir. Tonsillit, genellikle bakteriyel veya viral enfeksiyonlar nedeniyle oluşabilir. En sık görülen belirtileri arasında boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ateş, öksürük, baş ağrısı, yorgunluk ve boyunda şişlik yer alır. Tedavi genellikle antibiyotik, ağrı kesiciler ve sıvı tüketimi gibi semptomatik yöntemler kullanılarak yapılır. Ancak, bademciklerin tekrarlayan enfeksiyonları veya solunum yollarında engel oluşturması durumunda bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması (tonsillektomi) gerekebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler