Balgam

Balgam, solunum yollarında üretilen ve mukus adı verilen yapışkan bir sıvıdır. Balgam, burun, boğaz, bronşlar ve akciğerler gibi solunum yollarının tümünde üretilebilir.

Normalde balgam, solunum yollarını korumak ve nemlendirmek için üretilir. Ancak bazı durumlarda, özellikle solunum yolu enfeksiyonlarında, balgamın üretimi artar ve kalınlaşır. Bu durumda balgam, öksürük yoluyla atılmaya çalışılır. Balgamda iltihap veya enfeksiyon olduğunda renk değişebilir ve yeşil, sarı veya kahverengi renk alabilir.

Balgamın üretimi, solunum yollarını rahatsız eden veya tahriş eden birçok faktöre bağlı olabilir. Öksürük, enfeksiyonlar, sigara içimi, hava kirliliği, alerjiler, astım ve KOAH gibi solunum yolları hastalıkları balgam üretimini artırabilir. Balgamın rengi, kıvamı ve miktarı, altta yatan sorunun tanısında kullanılabilir.

Balgamın atılması, solunum yollarını temizleyerek solunum fonksiyonlarını iyileştirir ve enfeksiyonların veya diğer solunum yolu rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Balgamın doğru şekilde atılmaması veya birikmesi, daha ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına veya diğer solunum yolu hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle, balgam üretimi arttığında, uygun tedavi ve tıbbi müdahale gerekebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler