Ballismus

Ballismus, istemsiz ve büyük hareketlerin kontrolsüz bir şekilde gerçekleştiği bir hareket bozukluğudur. Bu hareketler, genellikle bir kol veya bacak gibi bir vücut uzuvunu veya bazen tüm vücudu etkileyebilir. Ballismus ayrıca koreform hareketler olarak da bilinir.

Ballismus, beyindeki bazal gangliyonlardan kaynaklanır. Basal gangliyonlar, hareketleri düzenleyen beyindeki bir dizi yapıdır. Bu hareket bozukluğu, bazal gangliyonlardaki hasar veya bozukluklar nedeniyle ortaya çıkabilir. En yaygın nedenler arasında hiperglisemi, karaciğer yetmezliği, beyin kanaması, beyin tümörleri ve enfeksiyonlar bulunur.

Ballismus, kontrolsüz hareketlerin yanı sıra yürüme bozuklukları, dengesizlik ve kas tonusunda azalma gibi diğer semptomlara da neden olabilir. Ballismus semptomları genellikle aniden başlar ve şiddetli olabilir. Bu nedenle, hastalar günlük aktivitelerini sürdürmekte güçlük çekebilir ve yaşam kaliteleri azalabilir.

Ballismus tedavisi, altta yatan nedenlerin tedavisini içerir. Hiperglisemi veya diğer tıbbi sorunlar, tedavi edilerek ballismus semptomlarının düzeltilmesi sağlanabilir. İlaçlar, bazal gangliyonlardaki hareketleri düzenleyen kimyasalları etkileyerek ballismus semptomlarını azaltabilir. Bazen cerrahi müdahale de gerekebilir.

Ballismus, yaşamı tehdit etmese de, semptomlar hastanın günlük yaşamını etkileyebilir ve yaşam kalitesini düşürebilir. Bu nedenle, hastaların yakın takibi ve tedavisi önemlidir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikBakteriemi
Sonraki İçerikBandaj

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]