Ekolali

Ekolali, bir kişinin başka bir kişinin söylediği kelime ya da cümleyi yinelerken kendisi anlamını kavramadan tekrarlaması durumudur. Bu durum genellikle otizm, Tourette sendromu ve diğer nörolojik bozukluklar gibi bazı durumlarda görülebilir.

Ekolali, dil gelişimindeki bozukluklarla da ilişkili olabilir. Örneğin, çocuklar dil öğrenirken ekolali gösterebilirler ve bir kelimeyi ya da cümleyi yineleyerek öğrenmeye çalışırlar. Ancak normal bir dil gelişiminde, bu ekolali davranışı zamanla azalır ve yerini bağımsız konuşmaya bırakır.

Ekolali, iletişim için önemli olan dilin işlevselliğini etkileyebilir ve diğer insanlarla etkileşimde zorluklara neden olabilir. Bu nedenle, ekolaliden şüphelenildiğinde bir dil ve konuşma terapisti veya nörolog tarafından değerlendirme ve tedavi önerilebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler