Erozyon

Erozyon, dokuların yüzey tabakasının aşındığı bir durumdur. Tıbbi anlamda, özellikle cilt, mukoza ve sindirim sistemi gibi yüzeyel dokuları etkileyen bir durum olarak tanımlanır.

Cilt erozyonu genellikle yaralanmalar, yanıklar, enfeksiyonlar veya dermatit nedeniyle meydana gelir. Mukoza erozyonu, örneğin ağız, burun veya genital bölgedeki iltihaplanma veya tahriş gibi nedenlerle oluşabilir. Sindirim sistemi erozyonları, mide veya bağırsakların yüzey tabakasının aşınması nedeniyle mide ülseri ve gastrit gibi rahatsızlıklarda ortaya çıkabilir.

Erozyon belirtileri, yaralanma bölgesinde kızarıklık, şişme, ağrı ve kaşıntı olabilir. Ayrıca kanama veya irin de görülebilir. Erozyon tedavisi, altta yatan nedeni tedavi etmeyi, erozyonlu bölgeyi temizlemeyi ve gerekirse topikal veya oral ilaçlar kullanmayı içerir. Ciddi erozyonlar, cilt greftleri veya diğer cerrahi prosedürler gerektirebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler