Elektroansefalografi

Elektroansefalografi (EEG), beyin aktivitesini ölçmek için kullanılan bir tıbbi testtir. Bu test, beyin hücreleri tarafından üretilen elektriksel aktiviteleri kaydetmek için elektrotlar aracılığıyla kafa derisi üzerinden yapılan kayıt işlemidir.

EEG testi sırasında, hasta rahat bir pozisyonda oturur veya yatar. Kafa derisi üzerine yerleştirilen metal elektrotlar, beyin tarafından üretilen elektriksel aktiviteleri kaydeder. Bu aktiviteler, beyin dalgaları olarak adlandırılır ve EEG kayıtları bu dalgaların gösterildiği grafiklerdir.

EEG testi, bir dizi nörolojik bozuklukların tanısında kullanılır. Örneğin, epilepsi, uyku bozuklukları, beyin hasarı, beyin tümörleri, enfeksiyonlar ve diğer nörolojik rahatsızlıklar gibi durumlarda EEG testi gerekebilir. EEG ayrıca anestezi sırasında beyin fonksiyonlarının takibinde de kullanılabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikEkzema
Sonraki İçerikElektrokardiyografi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]