Ektopi

Ektopi tıbbi bir terimdir ve normal yerinde bulunması gereken bir dokunun anormal bir bölgede bulunması durumunu ifade eder. Örneğin, bir organın normalde bulunması gereken yerden farklı bir bölgede bulunması durumu gibi.

Ek olarak, ektopi terimi, tipik olarak rahim iç zarının rahim duvarından farklı bir bölgede büyümesi anlamında da kullanılır. Bu durumda, endometriozis adı verilen bir hastalık söz konusudur. Endometriozis, normalde rahim iç zarının döküldüğü ve kanamanın meydana geldiği zamanda rahimden dışarı atılan bölgede büyümeye başlar ve adet döngüsü sırasında kanamaya ve ağrıya neden olabilir.

Ek olarak, ektopi terimi, normalde bulunması gereken bir organın, dokunun veya yapısal bir özelliğin normal konumundan çıkmasını ifade edebilir. Örneğin, kalbin normal yerinden sapması veya bir kemik ekleminden çıkması gibi durumlar eklem ektoptisi olarak adlandırılabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikEktoderm
Sonraki İçerikEktropion

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]