Endokrinolog

Endokrinolog, endokrin sistem ve hormonlarla ilgili hastalıkları teşhis etmek, tedavi etmek ve yönetmek için eğitimli bir tıp uzmanıdır.

Endokrin sistem, vücudun hormonal dengesinin sağlanmasında önemli bir rol oynar ve birçok işlevi düzenler, bunlar arasında büyüme ve gelişme, metabolizma, üreme, duygu durumunun kontrolü ve stres yanıtı bulunur.

Endokrinologlar, hormonların üretimini, salgılanmasını, dolaşımdaki seviyelerini ve hedef organlardaki etkilerini inceler. Hastalıkların teşhisinde, hastanın semptomlarına ve fizik muayenesine ek olarak, hormonal testler ve görüntüleme çalışmaları gibi çeşitli testler kullanırlar. Endokrinologlar, diyabet, tiroid hastalıkları, cinsel işlev bozuklukları, metabolik bozukluklar, kemik metabolizması bozuklukları, hipofiz hastalıkları, adrenal bozukluklar ve obezite gibi birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmışlardır.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler