Efferent

Efferent, nörolojide ve tıpta kullanılan bir terimdir ve sinir sistemi ile ilgilidir. Efferent, bir sinir sinyalinin merkezi sinir sisteminde (beyin ve omurilik) veya bir gangliondan (sinir demetleri) çıkarak hedef dokuya veya organa doğru yönlendirildiği anlamına gelir. Bu nedenle, efferent sinirlerin görevi, kasları hareket ettirmek veya organlar ve dokular arasındaki iletişimi sağlamak gibi hareketleri kontrol etmek veya düzenlemekle ilgilidir.

Efferent terimi, “gönderici” veya “dışa doğru” anlamına gelir. İnsan vücudu iki tür sinir sistemi içerir: merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) ve periferik sinir sistemi. Periferik sinir sistemi, vücudun geri kalan kısmına sinirlerin dağıldığı sinir ağını içerir. Bu sinirlerin bir bölümü, efferent sinirlerdir.

Efferent sinirler, vücudun farklı bölümlerinden gelen duyusal girdileri merkezi sinir sistemine taşıyan afferent sinirlerin aksine, merkezi sinir sisteminden hedef dokuya sinyal gönderirler. Örneğin, bir efferent sinir, beyinden gelen bir sinyal aracılığıyla kaslara hareket emri göndererek kas kasılmasına neden olabilir.

Efferent terimi, ayrıca kardiyovasküler sistemde de kullanılır. Bu durumda, efferent sinirler, kalp atışını kontrol eden sinir sistemini etkiler ve kalp atış hızını artırabilir veya azaltabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler