Fetus

Fetus, insan veya diğer memeli hayvanlarda embriyonun gelişerek tamamladığı, organları tamamen oluşmuş, dış etkilere karşı bir miktar direnç kazanmış olan, doğum için hazır hale gelmiş halidir.

Hamilelik dönemi, döllenmeden itibaren yaklaşık 40 hafta sürer. Bu süre zarfında, embriyo yaklaşık 8. haftaya kadar gelişir ve bu noktada fetüse dönüşür. Fetus, gelişiminin sonraki aşamalarında organlarını ve sistemlerini tamamlar ve ana rahminden doğum için hazır hale gelir.

Fetüs, doğumdan önceki son aylarda hızla büyür. Bu süre zarfında, bebeğin solunum, dolaşım ve sindirim sistemleri olgunlaşır. Ayrıca, fetusun beyni gelişir ve sinir sistemi daha karmaşık hale gelir. Yaklaşık 24. haftadan itibaren fetus, dışarıdan gelen uyaranlara tepki vermeye başlar ve çevresindeki sesleri ve ışıkları algılayabilir.

Fetusun sağlığı, gebelik sırasında annenin sağlığına ve diğer faktörlere bağlıdır. Anne adayının sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmesi, düzenli tıbbi kontroller yapması ve sağlıklı bir beslenme programı uygulaması, fetüsün sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikFertilite
Sonraki İçerikFetal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]