Fetal

“Fetal” terimi, fetüse (henüz doğmamış bir bebeğe) veya fetüse özgü olan herhangi bir şeyi tanımlamak için kullanılır. Fetal terimi, hamilelik dönemi boyunca fetüsün büyümesi ve gelişmesi ile ilgili olan tıbbi durumlar, testler ve prosedürler için de kullanılır.

Fetal gelişim, döllenmeden doğuma kadar olan süreçteki değişimleri ifade eder. Bir fetüsün gelişimi, birçok farklı faktöre bağlıdır, ancak genellikle birçok aşamadan geçer. Bu aşamalar arasında hücre bölünmesi, embriyonik aşama, fetal aşama ve son olarak doğum yer alır.

Fetal tıbbi durumlar, genellikle hamilelik döneminin bir parçası olarak tıbbi müdahale gerektiren sorunları ifade eder. Bunlar arasında fetüsün büyümesi, sağlığı, gelişimi ve konjenital anormallikler yer alır. Fetal tıbbi durumlarının tedavisi, hamilelik sürecinde farklı şekillerde yapılabilir, örneğin amniyosentez veya kordosentez gibi invaziv testler veya ultrason gibi non-invaziv testler yapılabilir.

Fetal terimi ayrıca, doğum sırasında doğacak olan bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi edinmek için kullanılan fetal izleme yöntemlerini de ifade eder. Bu izleme yöntemleri, doğum sancılarının başlamasıyla birlikte fetal kalp atış hızı, kan basıncı ve hareketlilik gibi faktörleri takip ederek doğumun nasıl ilerlediğini belirlemeye yardımcı olur.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler