Fertilite

Fertilite, bir çiftin doğurganlığı veya üreme potansiyelini ifade eden bir terimdir. Kadın ve erkeğin doğurganlığı birlikte değerlendirilir. Doğurganlık, gebelik için gerekli olan sperm ve yumurta hücrelerinin üretim ve fonksiyonlarının yeterli olmasıdır.

Kadınların doğurganlığı, ovulasyonun düzenli olarak gerçekleşmesine, normal bir uterus ve fallop tüplerine, sağlıklı bir cervixe (rahim ağzı) ve yeterli hormon seviyelerine bağlıdır. Erkeklerin doğurganlığı ise sağlıklı sperm üretimi ve sağlıklı bir üreme sistemi ile ilgilidir.

Fertilite, çiftlerin gebelik şansını etkileyen birçok faktörden etkilenebilir. Yaş, hormon bozuklukları, enfeksiyonlar, beslenme, stres, çevresel faktörler (örneğin toksinlere maruz kalma) ve genetik faktörler fertiliteyi olumsuz etkileyebilir.

Fertilite problemleri, çiftlerin çocuk sahibi olma yeteneğini olumsuz yönde etkileyebilir ve bu nedenle tıbbi bir müdahale gerektirebilir. Fertilite tedavisi, hormonal ilaçlar, yapay döllenme (intrauterin inseminasyon), tüp bebek (IVF) gibi yöntemleri içerebilir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikFertil
Sonraki İçerikFetus

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]