Fibrom

“Fibrom” kelimesi, vücuttaki bağ dokusundan kaynaklanan ve sert, nodüler kitleleri ifade eden bir terimdir. Tıbbi olarak, “fibrom” terimi genellikle fibroma adı verilen bir tür tümörü ifade etmek için kullanılır.

Fibroma, yumuşak dokular, kaslar, kemikler ve diğer organlarda oluşabilen benign (iyi huylu) bir tümördür. Bu tümörler, genellikle sert, yuvarlak, iyi tanımlanmış bir kitle olarak hissedilirler ve çoğu zaman ağrısızdırlar. Fibromlar, nadiren kansere dönüşürler.

Fibromlar genellikle rastgele bir şekilde ortaya çıkarlar ve genellikle tedavi gerektirmezler. Ancak, bir fibrom büyür veya belirtiler gösterirse, tedavi seçenekleri arasında cerrahi çıkarma, lazer tedavisi veya dondurma (kriyoterapi) bulunabilir.

Fibromlar, herhangi bir yaşta herhangi bir insanda ortaya çıkabilirler, ancak kadınlar genellikle erkeklere göre daha fazla risk altındadırlar. Ayrıca, bazı genetik bozukluklar, hormon değişiklikleri veya maruz kalınan radyasyon gibi faktörlerin fibromların oluşumuna katkıda bulunabileceği düşünülmektedir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler