Halluks

Halluks, ayak baş parmağındaki (büyük ayak parmağı) çıkıntının tıbbi adıdır. Halluks, en sık görülen ayak problemlerinden biridir ve özellikle kadınlarda daha yaygındır.

Halluks, ayak baş parmağındaki metatarsal kemik ile başparmağın ilk falanks (parmak kemiği) arasında bulunan eklemde oluşan bir deformasyondur. Bu deformasyon sonucu, başparmağın yan tarafa doğru itilmesi ve çıkıntı oluşturmasıyla karakterizedir.

Halluks genellikle uzun süreli ayakkabı kullanımı, düz tabanlık, aşırı kilo, hamilelik ve genetik faktörler gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Ayrıca, ayakta oluşan bir yaralanma da halluksun gelişmesine neden olabilir.

Halluksun semptomları arasında başparmakta şişlik, ağrı, kızarıklık, hassasiyet ve hareket kısıtlılığı yer alır. Tedavi yöntemleri arasında öncelikle ağrıyı hafifletmek için ayakkabı değişikliği, özel ayakkabı tabanlıkları ve ayak egzersizleri uygulanabilir. Ancak, semptomlar çok şiddetli ise cerrahi müdahale gerekebilir.

Halluks, tedavi edilmediği takdirde zamanla daha da kötüleşebilir ve ağrı, hareket kısıtlılığı ve diğer ayak problemlerine neden olabilir. Bu nedenle, semptomlar ortaya çıktığında bir doktora başvurmak önemlidir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler