Halotan

Halotan, genel anestezi için kullanılan bir ilaçtır. İnhalasyon anestezikleri sınıfına dahildir ve buhar halinde kullanılır. Halotan, uzun yıllar boyunca yaygın bir şekilde kullanılmıştır, ancak artık daha az tercih edilen diğer anesteziklere yerini bırakmıştır.

Halotan, genellikle ameliyat sırasında bilinç kaybı ve ağrı hissiyatının azaltılması için kullanılır. Anestezik özellikleri, hızlı bir şekilde kana karışması ve metabolize edilmesi sayesinde hızlı bir şekilde etki gösterir. Halotan, diğer inhalasyon anesteziklerine kıyasla daha yüksek yan etki riski taşır ve özellikle çocuklar için tercih edilmemektedir.

Halotan’ın yan etkileri arasında kusma, bulantı, baş ağrısı, kalp atış hızının yavaşlaması, kan basıncının düşmesi, nefes alma güçlüğü ve bazı durumlarda beyin hasarı bulunabilir. Bu nedenle, kullanımı sınırlıdır ve modern inhalasyon anestezikleri ile değiştirilmiştir. Halotan, sadece belirli durumlarda ve doktor tarafından önerildiği şekilde kullanılmalıdır.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikHalluks
Sonraki İçerikHamartom

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]