Hamartom

Hamartom, normal dokunun aşırı büyümesiyle oluşan bir tümör türüdür. Bu tümör, anormal bir şekilde büyüyen hücrelerin normal dokuların içine yerleşmesiyle oluşur. Hamartomlar genellikle iyi huylu olarak kabul edilir ve genellikle kanserleşmezler.

Hamartomlar, vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ancak en sık olarak beyinde, kalpte, akciğerlerde, böbreklerde ve karaciğerde görülür. Hamartomlar genellikle doğuştan oluşurlar, ancak bazı durumlarda yaşla birlikte büyüyebilirler.

Hamartomların belirtileri, hamartomun yerine, büyüklüğüne ve etkilediği dokulara bağlıdır. Bazı hamartomlar belirti vermezken, diğerleri ağrı, şişlik, nefes darlığı ve epileptik nöbetlere neden olabilir.

Tedavi, genellikle semptomları kontrol altına almak için yapılır ve çoğu zaman cerrahi müdahale gerektirmez. Ancak bazı durumlarda, hamartomlar büyük ve semptomatik hale gelebilir, bu nedenle cerrahi müdahale gerekebilir. Bu nedenle, hamartomların düzenli olarak izlenmesi ve takip edilmesi önemlidir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikHalotan
Sonraki İçerikHamartroz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]