Haşhaş

Haşhaş (Papaver somniferum) adı verilen bitkiden elde edilen opiyat içerikli bir uyuşturucudur. Bu madde, ağrı kesici ve sakinleştirici özellikleri nedeniyle tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, yasadışı olarak üretilip satılan ve kötüye kullanılan haşhaş, şiddetli bağımlılık ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Haşhaş, içerisinde morfin, kodein ve tebain adı verilen bileşiklerin bulunduğu bir bitkidir. Bu maddeler, merkezi sinir sistemini baskılayarak ağrıyı azaltır ve uyku haline neden olur. Bununla birlikte, aşırı dozda alındığında veya kötüye kullanıldığında solunum problemleri, kalp atışlarının yavaşlaması, kan basıncında düşme ve ölüm gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Haşhaşın tıbbi kullanımı kontrollü bir şekilde yapılır ve hastaların sıkı bir şekilde izlenmesi gerekmektedir. Ancak yasadışı yollarla elde edilen haşhaş, genellikle karıştırıldığı diğer maddelerle birlikte kullanılarak son derece tehlikeli bir hal alabilir. Bu nedenle haşhaşın kötüye kullanımı, tıbbi amaçlar dışında kullanımı yasaklanmıştır.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler