Hemaglütinasyon

Hemaglütinasyon, tıp alanında kullanılan bir terimdir ve bir laboratuvar testi sırasında görülen bir reaksiyondur. Bu testte, belirli bir antijene sahip olan bir organizmanın varlığı araştırılır. Antijen, bir enfeksiyonun neden olduğu bir virüs, bakteri veya başka bir yabancı madde olabilir.

Hemaglütinasyon, antijen ile belirli bir antikorun birleşmesi sonucu oluşur. Bu reaksiyon sırasında, antijene sahip olan organizma, kan hücrelerinin (eritrositlerin) yüzeyinde bulunan belirli bir protein olan aglütininle birleşir. Bu birleşme sonucunda, kan hücreleri bir arada kümeleşir veya “aglütinasyon” yapar.

Hemaglütinasyon testi, enfeksiyonların teşhisinde ve kan grubu belirlemede kullanılır. Örneğin, grip virüsünün varlığını teşhis etmek için hemaglütinasyon testi yapılabilir. Ayrıca, kan grubu belirlemede de kullanılır. Bu test, kan grubu antijenlerinin (A, B, AB ve O) belirlenmesinde kullanılır.

Hemaglütinasyon ayrıca, bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir. Bazı kanser ilaçları, hücrelerin bir arada kümeleşmesine neden olabilir ve böylece kanser hücrelerinin ölümüne yol açabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler