İleus

İleus, bağırsakların normal fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucu oluşan bir durumdur. Bağırsak hareketleri durur veya yavaşlar ve bu da bağırsaklarda biriken gaz, sıvı ve yiyecek parçalarının tıkanmaya neden olmasıyla sonuçlanır. Bu durum, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, şişkinlik, gaz, kabızlık veya ishal gibi semptomlara neden olabilir.

İleus, birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genellikle, bağırsak duvarında tıkanmaya neden olan veya bağırsak hareketlerini engelleyen bir faktör vardır. Bu faktörler arasında yapışıklıklar, tümörler, yabancı cisimler, iltihaplanma, bağırsak tıkanıklığı ve cerrahi müdahale sonrası bağırsakların normal işlevlerine geri dönememesi yer alabilir.

İleus tedavisi, altta yatan nedene bağlı olarak değişebilir. Tedavi seçenekleri arasında sıvı ve elektrolit dengesini korumak, nüksü önlemek için bağırsaklara besinlerin verilmesini durdurmak, antiemetikler (kusmayı önleyen ilaçlar), ağrı kesiciler ve bazen de bağırsak hareketlerini uyarıcı ilaçlar yer alabilir. Bazı durumlarda, cerrahi müdahale gerekli olabilir.

İleus, ciddi bir durum olabilir ve zamanında tedavi edilmezse, bağırsakların kan akışı bozulabilir ve nekroz (doku ölümü) oluşabilir. Bu durum, cerrahi müdahale gerektirebilir ve hayatı tehdit edebilir. Bu nedenle, bu semptomlara sahip olan kişilerin acil tıbbi müdahale alması önerilir.

Sonuç olarak, ileus, bağırsak hareketlerinin yavaşlaması veya durması sonucu oluşan bir durumdur. Bu durum, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, şişkinlik, gaz, kabızlık veya ishal gibi semptomlara neden olabilir. İleus, altta yatan nedenlere bağlı olarak tedavi edilir ve zamanında tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Ne düşündünüz?
+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

+1
0

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerikİleum
Sonraki İçerikİllüzyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler

Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]