Ketonemi

Ketonemi, kanda keton cisimciklerinin artmasıyla karakterize bir metabolik durumdur. Keton cisimcikleri, vücudun yağ dokularından serbest bıraktığı ve enerji kaynağı olarak kullandığı asetik asit türevleridir. Normalde, vücut karbonhidratları yakarak enerji üretir. Ancak yeterli miktarda karbonhidrat alınmadığında veya karbonhidratların emilimi veya kullanımı engellendiğinde, vücut enerji üretmek için yağları parçalamaya başlar ve bu süreçte keton cisimcikleri oluşur.

Ketonemi, genellikle diyabetik ketoasidoz adı verilen ciddi bir komplikasyonun bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Diyabetik ketoasidoz, kan şekeri düzeylerinin kontrol edilememesi nedeniyle yüksek keton seviyelerinin birikmesi sonucu meydana gelir. Bununla birlikte, ketonemi, açlık, aşırı egzersiz, yüksek proteinli diyetler, alkolizm veya bazı hormonal bozukluklar gibi diğer durumlarda da ortaya çıkabilir.

Ketonemi belirtileri arasında ağız kokusu, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık ve yorgunluk yer alabilir. Ketonemi, kan veya idrar testi yoluyla teşhis edilir ve tedavisi altta yatan nedenin tedavisini gerektirir. Diyabetik ketoasidoz gibi ciddi durumlarda, tedavi genellikle hastanede yatışı ve sıvı, elektrolit ve insülin tedavisi gerektirir.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler