Ketonürinin

Ketonürinin tıbbi anlamı, idrarda keton cisimciklerinin bulunmasıdır. Keton cisimcikleri, vücutta yağ asitlerinin oksidasyonu sonucu oluşan ve enerji kaynağı olarak kullanılan asetasetat, beta-hidroksibütirat ve aseton bileşikleridir. Normalde vücut, enerji için glikozu kullanırken, açlık, aşırı egzersiz, düşük karbonhidrat diyeti, diyabet gibi durumlarda, vücut yağları yakar ve keton cisimcikleri oluşur. Keton cisimcikleri, enerji kaynağı olarak kullanılabilen etkili bir yakıttır, ancak yüksek seviyeleri asidoza neden olabilir.

Ketonürinin nedenleri arasında diyabetik ketoasidoz, alkolizm, yetersiz beslenme, ilaç yan etkileri ve bazı metabolik bozukluklar yer alır. Ketonürinin belirtileri arasında idrarın keskin bir kokusu, ağız kokusu, bulantı, kusma, karın ağrısı, solunum güçlüğü ve halsizlik yer alabilir.

Ketonürinin teşhisi, idrarda keton cisimciklerinin varlığına dayanır. Bu genellikle idrar örneği alınarak laboratuvar testleri yapılması yoluyla yapılır. Ketonürinin tedavisi, altta yatan nedenin tedavisine yöneliktir. Diyabetik ketoasidoz durumunda, insülin tedavisi gerekebilir. Aşırı egzersiz veya düşük karbonhidrat diyeti nedeniyle oluşan ketonürinin tedavisi, uygun beslenme ve hidrasyon ile mümkündür.

Ne düşündünüz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu bilgiye kaç ⭐️ verirsiniz?
[Toplam: 0 oy verildi, Ortalama ⭐️: 0]
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dohturlar Yumurta Yağı

Dohturlar Yumurta Yağı Hakkında Atalarımızdan gelen nadide miras olan Uygur tıbbı yöntemle yumurta sarısından üretilen yağımızda, lesitin, çeşitli vitaminler, mineraller ve kolesterol içermektedir. Uygur tıbbına...

Bizi takip edin

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN

Instagram, youtube, twitter, facebook kanallarımıza abone olmayı unutmayınız!

Sıcak Bilgiler

Yeni Eklenen Bilgiler

Daha fazla bilgiler